سکسیونر ساده

سکسیونر های ساده که به سکسیونر های غیر قابل قطع زیر با هم معروف هستند برای قطع قسمتی از مدار که بدون جریان است به کار می روند. به عبارتی وظیفه قطع سیستم و تجهیزاتی از مدار که تنها دارای ولتاژ بوده و جریانی در آنها وجود ندارد به عهده سکسیونر های ساده می باشد. با کمک این سکسیونر ها جریان های خازنی (Capacitive) مقره ها، شینه ها و … را می توان از مدار جدا کرد.

در هر سکسیونر ساده دو تیغه یا کنتاکت وجود دارد که در شرایط غیر نرمال ولتاژی این کنتاکت ها از هم جدا شده و جریان برق در کل مدار قطع می شود . در صورتی که اختلاف پتانسیل بین دو تیغه کنتاکت وجود نداشته باشد کنتاکت ها از هم جدا یا به هم نزدیک می شوند ، این کار هم به منظور حفظ ایمنی بیشتر کارکنان است .

با توجه به تعریفات گفته شده می توان نتیجه گرفت که سکسیونر ها یک ارتباط دهنده یا قطع کننده مکانیکی در مدار بوده که چه در حالت بسته و چه در حالت باز باید ارتباط مکانیکی محکمی داشته باشند تا به درستی عمل قطع و وصل جریان برق در مدار را انحام دهند.

به منظور حفاظت اشخاص و متصديان مربوطه در مقابل برق زدگي بكار برده مي شود به اين جهت طوري ساخته مي شوند كه در حالت قطع شدگي يا چسبندگي به طور واضح وآشكار قابل رويت باشند. يعني در هواي آزاد انجام گيرند. از‌ آنجايي كه سكسيونر باعث بستن يا بازكردن مدار الكتريكي نمي شود (براي بازكردن و بستن هر مدار الكتريكي فشار قوي احتياج به يك كليد ديگري خواهيم داشت به نام) كليد قدرت كه قادر است مدار را تحت هر شرايطي باز كند سكسيونر وسيله اي است براي ارتباط كليد قدرت به شين و يا هر قسمت ديگري از شبكه كه داراي پتانسيل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!