تابلو بانک خازنی

بانک خازن به منظور کنترل توان راکتیو به کار می رود و سبب می شود که توان راکتیو گرفته شده در شبکه دیگر به شبکه باز نگردد و در سیکل های بعدی از آن استفاده گردد. در صنعت اکثر بارها از قبیل الکتروموتور ها، کوره های القایی، لامپ های گازی، ترانس ها، خاصیت سلفی دارند. خاصیت سلف این است که توان راکتیو (توان غیر حقیقی) تولید می نماید. توان راکتیو توانی است که مصرف واقعی موتور ها نیست و تنها از شبکه گرفته شده و مجددا به شبکه بر می گردد لذا سبب افزایش تبادل جریان و افزایش تلفات سیم ها و افزایش هزینه می گردد. بانک خازن به منظور کنترل توان راکتیو به کار می رود و سبب می شود که توان راکتیو گرفته شده در شبکه دیگر به شبکه باز نگردد و در سیکل های بعدی از آن استفاده گردد. این عمل توسط خاصیت خازنی انجام می گیرد.

خازن بر عکس سلف عمل می کند یعنی زمانی که سلف در حال پس دادن جریان است خازن در حال دریافت جریان است و برعکس. لذا با استفاده از خازن ، تبادل توان بین سلف و شبکه به حداقل می رسد که به این عمل اصلاح ضریب توان گفته می شود. بانک خازن جهت اصلاح ضریب قدرت وفراهم کردن توان راکتیو و مقابله با اثر سلفی استفاده می گردد که این امر موجب کاهش هزینه های مصرف برق (تا نصف) در کارخانه ها، ساختمان ها و مجموعه های مختلف و همچنین کاهش افت ولتاژ می شود. تجهیزات اصلی بکار رفته در یک بانک خازن عبارت است از کنتاکتور خازنی، خازن، ترانس، فیوز، کلید اصلی و رگولاتور خازنی. رگولاتور خازنی به صورت اتوماتیک و خودکار مقدار خازن های بانک خازن را اندازه گیری کرده و می خواند و بر اساس ضریب توان شبکه و ضریب توان درخواستی ، به صورت خودکار خازن ها را وارد مدار می کند. دیگر اینکه جهت حفاظت از خازن ها از فیوز استفاده می شود. فیوزها ی بانک خازن معمولا از نوع HRC هستند، به دلیل اینکه فیوز های HRC توانایی تحمل جریان لحظه ای اولیه زیاد را دارا می باشند. وظیفه ی ترانس در بانک خازن، نمونه گیری از جریان شینه های هر فاز است و متناسب با رگولاتور بکار رفته انتخاب می گردد و جریان اولیه آن از 10 الی 4000 آمپر و جریان ثانویه آن از 1 الی 5 آمپر می باشد.

مزایای استفاده از خازن

در بازار و صنعت خازن ها به دلیل آنکه توان راکتیو بر حسب کیلووار عنوان می شود،واحد خازن ها به جای میکرو فاراد بر حسب کیلو وار مطرح می گردد.

  • کاهش توان راکتیو در سیستم
  • کاهش اثر سلفی مدار و مولفه ی پس فاز جریان
  • بهبود ضریب توان شبکه و نزدیک تر کردن آن به 1
  • کاهش تلفات سیستم و افزایش راندمان
  • کاهش هزینه های مصرف برق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!